سه شنبه, 24 مهر 1397
موقعیت شما ---> صفحه اصلی ==> آرشیو اخبار ==> مزیت‌های بازار فناوری اطلاعات ایران پس از تحریم

منوی اصلی

تلفن همراه
مناقصه ها و مزایده ها
آرشیو اخبار
آمار و اطلاعات
گالری تصاویر
مرکز دانلود
لینکهای مرتبط
آخرین وضعیت سهام مخابرات
نظام پیشنهادها
پست الکترونیک
نقشه سایت
نسخه RSS

مزیت‌های بازار فناوری اطلاعات ایران پس از تحریم

چاپ

گزارش رسانه های امریکا و اروپا حاکی از آن است که بعد از اعلام توافق هسته ای، بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری جهان به بازار ایران چشم دوخته‌اند.

گفته می شود این شرکت ها به طور مشخص در پی سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف آی سی تی و فناوری‌های نوین، راه‌اندازی نمایندگی و صدور تجهیزات به ایران هستند، ولی آیا در حال حاضر بستر جذب سرمایه این شرکت‌ها وجود دارد و به طور مشخص قرار است با توافق حاصل شده، چه گشایشی در کار حاصل شود یا به بیان دیگر در دوران پساتحریم کدام شاهرگ‌های حوزه فناوری در کشور باز می‌شود؟
حسین گروسی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند در حوزه فناوری اثرگذار باشد. به نظرم در حوزه آی تی و آی سی تی، زیرساخت‌های خوبی در کشور ایجاد شده است و در حقیقت مثل کشوری هستیم که ریل گذاری راه آهن آن بخوبی انجام شده است؛ ولی واگن‌ها هنوز سوار نشده‌اند بنابراین با برداشته شدن تحریم‌ها می‌توانیم بسرعت در این حوزه پیشرفت کنیم.

گروسی، ایران را از لحاظ اقتصادی مکان مناسبی برای سرمایه گذاری می‌داند و معتقد است بستر جذب سرمایه برای شرکت‌های فناوری وجود دارد.

ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز معتقد است در دوران تحریم، در حوزه نرم افزار دسترسی به جدیدترین نسخه‌های پیشرفته نرم افزار و محیط‌های تحت وب، متن بازها و توسعه دهندگان این فضا به دلیل تحریم‌های پی در پی در کشور به آسانی امکان پذیر نبود و حتی نبود دسترسی به امکانات بسیاری از سایت‌های پراهمیت، در کسب و کار فاوا تأثیری منفی به جا گذاشته است.

وی اعتقاد دارد آسیب‌های تحریم بر ارتباط، حق دسترسی و دانلود فعالان ایرانی در شبکه اینترنت نیز لطمه‌های خاصی بر پیکره صنعت آی سی تی وارد کرده است، چراکه دسترسی به این حقوق درحوزه وب درحقیقت ابزار تولید درصنعت فاوا محسوب می‌شود.

با وجود همه مشکلات موجود، سعادت به دوران پساتحریم امیدوار است اما شرط آن را مدیریت صحیح فرصت‌های این دوره می‌داند چرا که شرایط کسب و کار در تمام حوزه‌ها رو به تغییر است و این موضوع ایجاب می‌کند تا دولت با آگاهی و تیزبینی، فضای پساتحریم را مدیریت کند.

آزاده داننده رئیس سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران معتقد است در شرایط تحریم دسترسی به بسیاری از فناوری‌ها وجود نداشت یا بسیار سخت بود و اعمال تحریم‌ها در حوزه تجهیزات باعث شد ما نتوانیم از تولیدکننده اصلی خرید کنیم که به این ترتیب در زمینه گارانتی مشکل داشتیم و از سوی دیگر قیمت تجهیزات عموماً گران تر درمی آمد. از سوی دیگر از آنجا که کالاهای خریداری شده، هنگام واردات گواهی مبدأ نداشتند به دلیل مقررات دست و پاگیر داخلی، مجبور بودیم آزمایش‌های متعددی را در کشور انجام دهیم که پروسه‌ای زمان بر بود.

داننده با تأکید بر ضرورت ایجاد بستر پذیرایی از شرکت‌های بزرگ جهان در ایران، معتقد است هرچند با برداشته شدن تحریم‌ها، فناوری رونق پیدا می‌کند ولی با ورود شرکت‌های بزرگ فناوری جهان به کشور، بسیاری از شرکت‌ها تهدید می‌شوند پس اگر این شرکت‌ها برنامه‌ای نداشته باشند و قوانین و مقرراتی وضع نشده یا محدودیت هایی اعمال نشود، ممکن است در حوزه نرم افزار صدمه‌ای جدی بخورند. وقتی نمایندگی‌های شرکت‌های بزرگ وارد ایران شوند با این همه شرکت که نمی‌توانند کار کنند پس برای شرکت‌های سخت افزار هم مشکلاتی پیش می‌آید.
برخلاف بسیاری از کارشناسان که معتقدند برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند تحولی سریع در حوزه فناوری داشته باشد، علی فتوت دانشیار دانشکده برق صنعتی شریف و کارشناس تجهیزات مخابرات نگاه متفاوتی دارد.
این کارشناس تجهیزات مخابرات امیدوار است توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها گره‌ای از کار فروبسته حوزه فناوری ایران بگشاید، اما او با استناد به تشریفات حقوقی لغو تحریم در ساختار کنگره امریکا معتقد است شاید این حوزه نتواند به سرعت سایر بخش‌ها ترمیم شود.
وی می‌افزاید: اگر قانون موسوم به داماتو در کنگره برداشته نشود اتفاقی برای تکنولوژی ایران نمی‌افتد.

 
ما 15 مهمان آنلاین داریم

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز264
mod_vvisit_counterدیروز199
mod_vvisit_counterکل بازدیدها6270855

 

فیش حقوقی

ذکرروزهای هفته

دعای روزدوشنبه: یا قاضی الحاجات
تماس با مدیرعامل
تماس با اداره بازرسی
تماس با اداره روابط عمومی
فرم رضایت ارباب رجوع
فرم طرح تکریم

پیوندهای مهم

پايگاه دفتر مقام معظم رهبري
رياست جمهوري
پورتال ايران

آمار سایت

اعضا : 416
محتوا : 2058
لینک وب ها : 63

آدرس :زنجان - جاده گاوازنگ -مجتمع ادارات - شرکت مخابرات ایران-منطقه زنجان   کدپستی:4513733581 دورنگار 33443535-024  پست الکترونیکی:dabirkhaneh@tcz.ir

      

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت پورتال شرکت مخابرات منطقه زنجان محفوظ میباشد.
Powered by : Joomla Developed by :Rose Andishe Hooshmand eng.Co